Vyšla nová verze s označením WordPress 5.3. Co přinesla?


Dnes byla vydána a je ke stažení nová verze WordPress 5.3 “Kirk”, pojmenovaná podle amerického jazzového hudebníka Rahsaana Rolanda Kirka. Aktualizace obsahuje nové výchozí téma Twenty Twenty, vylepšení uživatelského rozhraní, nové funkce editoru Gutenberg a dalších 148 funkcí a vylepšení. My vám představíme pouze 10 nejzásadnějších.

Nejdříve než zaktualizujete svůj WordPress, nezapomeňte zálohovat svůj web!

1. Lepší vysvětlení jednotlivých bloků

WordPress 5.3 rozšířil informace při přidávání jednotlivých bloků přes horní menu (+), který naleznete vlevo nahoře. Kliknutím se vám při přidání bloku zobrazí popis s vysvětlením, co blok dělá. Toto vylepšení je podle nás dobrý krok, protože nyní aspoň uživatel víc, co jednotlivý blok dělá.

2. Rychlost editoru

Nová aktualizace také zahrnuje rychlejší použití editoru Gutenberg. Načítání stránky je o 60 milisekund kratší.

3. Změny vzhledu

Velkou změnou je vzhled administrace. Pokud s administrací nepracujete jako my každý den, tak si toho pravděpodobně asi ani nevšimnete.

  • tlačítka již nemají stíny
  • jednotlivá pole formulářů a rámečky mají tmavé ohraničení
  • tabulky jsou tmavší

4. Náhled stránky online v příspěvku

Pokud to váš web podporuje, tak můžete už při psaní článku vidět, jak bude vypadat po publikování. Příkladem je změna velikosti nadpisu nebo podklad nebude bílý, ale šedý. Bohužel tato funkce nebude podle nás na většině současných šablon fungovat, ale můžete si ji vyzkoušet na Twenty Twenty.

5. Nové bloky v editoru

U tak velké aktualizace je samozřejmostí, že do editoru bylo zavedeno několik nových bloků.

  • Group – blok umožňuje seskupit další bloky dohromady, takže můžete svojí stránku rozdělit do několika barevných částí
  • Spacer – blok, který rozdělí jednotlivé bloky mezi sebou

6. Kompatibilita s PHP 7.4

Skvělou zprávou je, že WordPress plně podporuje PHP 7.4, která je opět mnohem bezpečnější a rychlejší než ty předchozí. Jako vždy WordPress vybízí všechny uživatele, aby spouštěli weby na nejnovější verzi PHP.

7. Automatické otočení obrazu

Nová verze WordPressu nyní podporuje automatické otáčení obrazu. Takže po nahrání obrázku do knihovny médií budou správně otočeny a už se nestane, že budou vzhůru nohama.

8. Ověření e-mailové adresy

Majitelé webových stránek WordPressu budou muset každých 6 měsíců ověřit svojí e-mailovou adresu. Důvodem této nové funkce je zajistit, aby e-maily v případě chyb byly odeslány na správnou adresu.

9. Navigační režim

V editoru Gutenberg byl zaveden navigační režim, což znamená, že se můžete jednotlivými bloky pohybovat pomocí klávesy Tab nebo šipek.

10. Podpora velkých obrázků

WordPress obsahuje vylepšenou podporu nahrávání obrázků ve vysokém rozlišení (to jsou fotky např. z digitálních zrcadlovek). Fotografie jsou nyní při nahrávání okamžitě změněny na rozlišení 2560px. Toto vylepšení se nám velmi líbí, protože nahrávat velké obrázky na web může značně zpomalit web.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.