Nedávný výpadek Twitteru odhalil podrobnosti a nových změnách API

18.02.2023

Sociální síť Twitter nedávno postihl obrovský výpadek, který trval několik hodin. Lidé nemohli sdílet události, tweetovat nebo posílat soukromé zprávy. Někteří uživatelé dokonce hlásili, že jim chodí e-maily s upozorněním, že „překročili denní limit pro odesílání tweetů“.

Vývojaři z Twitteru následně uvedli, že se chyba týká nových změn v API na kterých jejich tým pracoval a pracuje.

Twitter Dev účet oznámil, že po 13. únoru budou uživatelé s bezplatným přístupem omezeni na 1500 tweetů za měsíc:

We have been busy with some updates to the Twitter API so you can continue to build and innovate with us. We’re excited to announce an extension of the current free Twitter API access through February 13. Here’s what we’re shipping then:

Paid basic access that offers low level of API usage, and access to Ads API for a $100 monthly fee.

A new form of free access will be introduced as this is extremely important to our ecosystem – limited to Tweet creation of up to 1,500 Tweets per month for a single authenticated user token, including Login with Twitter.

Also on February 13, we will deprecate the Premium API. If you’re subscribed to Premium, you can apply for Enterprise to continue using these endpoints.

This is a new chapter for the Twitter API to increase quality, reduce spam, and enable a thriving ecosystem. We appreciate your patience as we implement these changes and we can’t wait to see what you build next! Stay tuned for more information on continued Twitter API access.Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.