Co je to malware, aneb proč je důležité pečovat o webové stránky postavené na WordPressu

- 06.07.2023

V dnešní digitální době jsou webové stránky neodmyslitelnou součástí našeho života. Je to prakticky výkladní skříň firem, živnostníků, organizací a jednotlivců. Díky webovým stránkám můžeme prezentovat naše služby, ale i vyhledat pomoc, získat obchodní příležitost a najít informaci. A proto byly vynalezeny redakční systémy. Ty jsou zde proto, aby si mohl vlastník snadno spravovat obsah webových stránek. Nejznámějším a nejpopulárnějším redakčním systémem je WordPress. Nicméně, s rostoucím významem internetu se také zvyšuje riziko malware, což jsou škodlivé programy, které mohou napadnout webové stránky a poškodit je. V tomto článku se podíváme na to, co je to malware, jak může ohrozit webové stránky postavené na WordPressu a proč je tak důležité mít správu wordpress webových stránek.

Co je to malware?

Malware je zkratka pro „malicious software“ (zločinný software). Jedná se o škodlivý kód vytvořený s cílem poškodit počítače, sítě nebo webové stránky. Malware může mít různé formy, včetně virů, trojských koní, ransomware, spyware a adware. Tito škodliví aktéři mohou využít malware k odcizení osobních údajů, poškození dat, vydírání nebo zneužití webové stránky pro šíření dalšího malware.

Proč jsou webové stránky postavené na WordPressu ohroženy?

WordPress je jednou z nejpopulárnějších platforem pro tvorbu webových stránek. Díky své popularitě a velkému množství dostupných pluginů a šablon se WordPress stal oblíbeným cílem pro útočníky. Někteří mají za cíl využít zranitelnosti v pluginu nebo šabloně k proniknutí na web a injektování malware. Další možností je útok na přihlašovací údaje administrátora a následné převzetí kontroly nad webem. Proto naše studio tvoří weby pouze na míru a nabízí našim klientům správu WordPress webových stránek, aby těmto nepříjemnostem předešel.

Důsledky neochráněných webových stránek:

  1. Poškození pověsti: Pokud se na vaší webové stránce objeví malware, může to negativně ovlivnit pověst vaší firmy nebo organizace. Návštěvníci budou nedůvěřiví a pravděpodobně se vyhnou interakci s vaším obsahem.
  2. Ztráta dat: Malware může způsobit ztrátu důležitých dat na vaší webové stránce. To může zahrnout obsah stránek, uživatelské účty, databáze nebo zákaznické informace. Obnova těchto dat může být náročná nebo dokonce nemožná.
  3. Omezení dostupnosti: Útočníci mohou využít malware k vytížení zdrojů vašeho webu, což může způsobit jeho pomalou odezvu nebo dokonce výpadek. To může mít za následek ztrátu návštěvníků a obchodních příležitostí.
  4. Šíření malware: Infikované webové stránky mohou být využity k šíření malware na návštěvníky. Tím dochází k šíření škodlivého kódu a ohrožení dalších uživatelů.

Jak se o webové stránky postavené na WordPressu starat?

Pro nové, ale i současné klienty nabízíme správu WordPress webových stránek ve které se o kompletní údržbu webových stránek postaráme. Naším úkolem jsou především bezpečnostní aktualizace, aktualizace jádra, pravidelné vylepšování webových stránek a skenování na malware.

  1. Aktualizace: Pravidelné aktualizace jádra, šablony a pluginů. Tyto aktualizace často opravují bezpečnostní chyby a zranitelnosti. Aktualizace ale nelze provádět kdykoliv jsou k dispozici. Je nutné i hlídat vzájemnou kompatibilitu mezi šablonou, jádrem a pluginů
  2. Používání důvěryhodných pluginů a šablon: Vybíráme pouze pluginy a šablony od důvěryhodných zdrojů. Dbáme na recenze, aktualizace a důvěryhodnost.
  3. Silné přihlašovací údaje: Používáme unikátní a silná hesla pro přístup k administrátorskému účtu WordPressu. U větších webů používáme dvou faktorová ověření.
  4. Zálohování dat: Pravidelně zálohujeme veškerá data vašeho webu. V případě útoku můžeme obnovit záložní kopie a minimalizovat ztráty.
  5. Bezpečnostní pluginy: Používáme bezpečnostní pluginy, které monitorují vaši webovou stránku, detekují potenciální hrozby a poskytují další vrstvu ochrany.
  6. Monitorování a reakce: Pravidelně monitorujeme webové stránky a reagujeme na jakékoliv podezřelé aktivity nebo varování zabezpečení.

Malware je závažnou hrozbou pro webové stránky postavené na WordPressu. Ochrana vašeho webu je nezbytná pro ochranu vašich dat, pověsti a udržení dostupnosti pro návštěvníky. Pravidelné aktualizace, používání důvěryhodnýchpluginů a šablon, silné přihlašovací údaje, zálohování dat a používání bezpečnostních pluginů jsou klíčovými kroky k ochraně před malwarem. Pečlivá péče o vaši webovou stránku vám pomůže udržet ji bezpečnou, spolehlivou a chráněnou před potenciálními útoky.

U správy WordPress webových stránek nabízíme tři roční cenově balíčky, které se od sebe liší dle složitosti a náročnosti správy webových stránek. Případně nabízíme i individuální balíček, který si můžete nakonfigurovat sami. Pokud zajímá více informací, neváhejte se podívat na naší stránku správa WordPress webových stránek a případně nás kontaktovat na info@freshmill.cz nebo skrze kontaktní formulář.

Správa WordPress webových stránek

Zbavte se starostí se správou WordPress webu – my se o to postaráme za vás! S našimi odbornými službami bude váš web vždy funkční a aktuální.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.