Jak zrychlit webové stránky? Používejte formát WebP, datově úsporná alternativa k JPEG a PNG formátům


Rychlost načítání webových stránek je velice důležitá a čím rychlejší web tím lepší konverze. Bohužel optimalizovat web tak, aby se načítal do 300ms je u některých webů nereálné nebo naopak velmi náročné. První věcí, kterou řeší naše studio jako první jsou obrázky. Na internetu naleznete spousty tipů, jak optimalizovat rychlost svého webu postaveném na redakčním systému WordPress pomocí pluginů, ale v jednom z tipů vám napíší, že máte snížit počet pluginů a v druhém vám radí ať rychlost vyřešíte pomocí x pluginů. Pluginy na WordPressu dokáží zázraky, ale také čím více nainstalovaných pluginů, tím pomalejší web.

Rychlost webu

První, co byste u svého webu měli určitě zjistit, je rychlost načítání vašeho webu. Nejlepší nástroj pro měření rychlosti je Page Speed Insights. Tento testovací nástroj vám změří rychlost, ale také ukáže, co zlepšit a ZDARMA.

Pro optimalizaci obrázků je nejlepší nepoužívat formát jpeg, png nebo gif, ale přejít na formát WebP. Tento nový formát představila společnost Google již v roce 2010, ale v té době ho podporoval pouze Google Chrome. V současné době ho podporuje skoro každý prohlížeč včetně Edge od Microsoftu.

Formát WebP dokáže snížit velikost obrázku bez ztráty kvality až o 30% a tím snížit rychlost načítání webu. Problém formátu WebP je, že WordPress tento formát nepodporuje a musíte to vyřešit buď pluginem nebo chytrou funkcí. Naše studio pluginy nemá moc rádo a proto doporučujeme do funkcí WordPressu vložit tento kód. Je to tak snadné.

//** Enable upload for webp image files./

function webp_upload_mimes($existing_mimes) {

    $existing_mimes['webp'] = 'image/webp';

    return $existing_mimes;

}

add_filter('mime_types', 'webp_upload_mimes');

Jak WebP získat?

Pokud chcete převést formát PNG nebo JPEG do formátu WebP, tak přejděte na tuto webovou stránku. Další možností je využít grafické aplikace jako Sketch, Gimp nebo Pixelmator, ale např. takový Adobe Photoshop nic takového nemá, což je tak trochu škoda.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.