Byla vydána nová verze WordPress 5.8. Má téměř 300 nových vylepšení

- 01.08.2021

Před týdnem, přesně 20. července byla vydána nová verze redakčního systému WordPress 5.8 „Tatum“, pojmenovaná na počest jazzového pianisty Art Tatuma. Řekli bychom, že název je docela výstižný, protože nová verze WordPressu sebou přinesla velké množství změn a vylepšení. Například podpora souborů JSON motivů, nové blokové widgety, editor šablon, ale nejvíce změn zaznamenal editor Gutenberg, který WP pravidelně vylepšuje.

Zrušení podpory pro Internet Explorer 11

Společnost Microsoft na konci května 2021 oznámila, že v roce 2022 ukončí prohlížeč Internet Explorer a jeho podporu. Konečně!! Na to, že Microsoft patří mezi špičku v operačních systémech, tak představil tak špatný prohlížeč, že vůbec nechápeme proč ho neukončil dříve. Microsoft se ale v budoucnu chce zaměřit na vylepšování Microsoft Edge, který je založen na prohlížeči Chrome od Google.

Kvůli této změně se WordPress rozhodl, že zruší podporu pro IE 11 a díky tomu se systém stává štíhlejší, rychlejší, protože došlo ke snížení počtu kódů v jádru systému.

Podpora formátu WEBP

WordPress 5.8 podporuje formát WebP, který nabízí lepší kompresi souborů. Tato možnost byla v minulosti vyloučena, protože existovali překážky v zabezpečení a druhým důvodem bylo, že internetové prohlížeče tento formát nepodporovaly. Pokud jste tedy chtěli, aby váš web podporoval obrázky WebP, tak musel na řadu přijít buď plugin nebo jednoduchá funkce v PHP.

Obrázky ve formátu WebP jsou v průměru o 30% menší než ty, které jsou uložené ve formátu JPEG nebo PNG. Díky tomu jsou weby rychlejší a pro uživatele je prohlížení webových stránek mnohem lepší zážitek.

Formát WebP vznikl v roce 2010 a nyní jej podporuje 95% všech internetových prohlížečů. Oproti běžným formátům poskytuje obvykle bezztrátovou kompresi a menší velikost souboru.

Pokud jste vývojař, tak by vás mohlo zajímat, jak převést obrázky JPEG na nový formát WebP

add_filter( 'image_editor_output_format', function( $formats ) {
    $formats['image/jpeg'] = 'image/webp';

    return $formats;
} );

Bloky jako Widgety

Jednou z největších a nejviditelnějších změn ve WordPressu 5.8 je možnost používat bloky z Gutenberg místo widgetů. Touto velkou změnou nám WordPress dává najevo, že v budoucnu chce veškerou editaci webu mít pod kontrolou pomocí editoru Gutenberg.

U našich klientských webů, které spravujeme jsme zjistili problémy se zobrazením. V případě takových problémů existuje plugin Klasické widgety, který tuto změnu vrátí zpět na klasické widgety. Tato možnost vrácení změn by měla být podporávána až do roku 2022. Každopádně všem doporučujeme se nespoléhat na plugin, ale provést u svého webu úpravu. V případě, že si nevíte rady, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře.

Nové bloky editoru Gutenberg

Jednou z dalších velkých věcí jsou nové bloky editoru Gutenberg. Kromě zcela přepracované obrazovky widgetů jsou ve WordPressu 5.8 představené nové bloky. Patří mezi ně bloky pro postranní panely, popis webu, logo nebo název webu. Velkou novinkou je blok s názvem Duotone, který umožňuje používat obrázkové efekty v blocích médií nebo blocích třetích stran, které tuto možnost podporují.

Můžete si vybrat dva barevné tóny se kterými chcete pracovat. Kromě osmi předdefinovanými styly si můžete sami zvolit tzv. barvy světel a stínů. V závislosti na výběru obrázku a zvolených barev můžete vykouzlit zajímavé efekty. Je to docela kreativní způsob, jak se vyjádřit.

wordpress duotone 1024x504 2

Podpora pro nové emoji

V novém vydání WordPressu 5.8 se také aktualizovala nová sada emotikonů Twemoji. Verze 13.1.0 představuje pět nových smajlíků.

emoji1 1024x329 2

Třináctá verze také přidává podporu genderově vyvážených smajlíků, která umožňuje přidat například vousatou ženu ve všech barvách pleti.

emoji2

Nové příležitosti pro vývojaře

V nové verzi jsou také změny, které nejsou na první pohled patrné. Například pro vývojaře webových webových stránek se naskýtají nové možnosti:

 • Volání funkce get_pages() je z mezipaměti zrychlena
 • Podpora topic.json
 • Vylepšení týkající se načítání stylů CSS spojených s bloky, které poskytují zvýšení výkonu a lepší kontrolu.

Co si o nové verzi WordPress 5.8 myslíme my?

Toto je jednoznačně nejlepší aktualizace za poslední roky. Přináší tolik změn a vylepšení se kterým se stává tvorba webu mnohem intuitivnější a hravější. Už nyní se těšíme na novou verzi WordPress 5.9 a 6.0, která vyjde patrně ke konci roku. Rozhodně u této aktualizace vítáme theme.json, protože to nám vývojářům usnadní práci.

Jestli si chcete novou verzi WP 5.8 vyzkoušet, tak je k dispozici od 20. července na oficiálním webu. Od tohoto data také můžete svůj web aktualizovat pomocí administrativního rozhraní. Pokud si nevíte rady, protože před samotnou aktualizací musíte provést kompletní zálohu webu, neváhejte oslovit naše studio, které vám z aktualizací velmi rádo pomůže.

Správa WordPress webových stránek

Zbavte se starostí se správou WordPress webu – my se o to postaráme za vás! S našimi odbornými službami bude váš web vždy funkční a aktuální.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.