Jak a proč aktualizovat váš web na redakčním systému WordPress


Udržovat aktualizovaný web na WordPressu může být někdy výzva. To platí především pro ty tipy webů, které jsou náročné, mají mnoho implementací a různých funkcionalit. Možná to vysvětluje důvod proč skoro 50% všech webů na světě není aktualizovaných i přes všechna různá bezpečnostní upozornění. I naše studio se setkává s neaktualizovanými weby skoro u každého projektu.

Aktualizace WordPressu vyžaduje i aktualizaci všech různých pluginů a motivů. Proto možná většina uživatelů s aktualizacemi váhá. Buď je to pro ně náročné nebo se jednoduše bojí, že jim web nebude fungovat. Ano, ta možnost, že při aktualizaci dojde k problému je na místě. Na druhou stranu je tu bezpečnostní riziko, že web bude terčem hackerů. Díky pravidelné aktualizaci předejdeme tomu, že web bude později pomalý nebo napaden malwarem. Teď si jistě říkáte proč by zrovna můj web měl být terčem útoku? Hacker prochází stovky tisíc webů a na každém se snaží najít zranitelné místo. Jen díky pravidelné aktualizaci pomáháte chránit váš web před hrozbami třetích stran.

Aktualizace na WordPressu jsou zdarma a neplatíte za ně ani cent. Pokud se bojíte, ale na druhou stranu chcete mít web bezpečný, tak je tu možnost nechat si web pravidelně spravovat. Naše studio nabízí tři balíčky roční správy webu na redakčním systému WordPress. Více informací se dozvíte zde.

Hlavní důvody proč byste měli web aktualizovat

Jedním z hlavních důvodů, proč byste měli WordPress aktualizovat, je zabezpečení. Řada WordPress webů stále běží na starších verzích a to je nechává zranitelnými vůči různým škodlivým útokům. Aktualizace jádra WordPressu je vždy velká událost. Nejenže opravuje X desítek chyb, ale také přichází z řadou vylepšeními. Například WordPress 5.0 představil editor bloků s názvem Gutenberg. WordPress 5.3 vylepšil celkové rozhraní redakčního systému a WordPress 5.4 zase kompletně vylepšil editor bloků.

Dalším důvodem aktualizace je celkový výkon webových stránek. Kromě zabezpečení se také vývojaři aktivně soustředí na způsob, jak zlepšit časy načítání webů. Například od verze 4.2 došlo k citelnému zlepšení výkonu redakčního systému WordPress.

Na co se před aktualizací připravit

Aktualizace WordPressu byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu, zvláště pokud máte e-shop nebo web na kterém jsou vaši uživatelé závislí a případně jedna chyba může ovlivnit váš byznys. Při aktualizacích je vždy šance, že proces selže nebo ztratíte cenná data.

Abyste tomuhle všemu zabránili, je nutné vytvořit si zálohu webových stránek. Zálohy provádí každý hosting automaticky, ale na to se nikdy nespoléhejte. Vždy tu aktualizaci udělejte ručně. Důležité je provést zálohu těchto souborů:

  • základní soubory jádra WordPressu
  • Média
  • Databáze webových stránek
  • Pluginy a motivy

Nejjednodušší cestou je za zálohovat si ručně celý web například přes plugin Duplicator nebo UpdraftPlus Premium.

Proč jsou aktualizace tak náročné

Jedním z důvodů proč jsou aktualizace, tak náročné je, že internetový svět není bezpečný a proto jsou neustále vydávány různé aktualizace. Kromě hlavních aktualizací WordPressu ještě WordPress vydává další doplňkové aktualizace, které zahrnují zabezpečení a opravy chyb. Musíte tak sledovat hlavní, ale i vedlejší aktualizace. Práce ale nekončí jen u aktualizace jádra. Vždy s novou aktualizací WP musíte sledovat i nové aktualizace různých doplňkových modulů (pluginů) a motivu. Aby nám to vývojaři pluginů ztížili, tak se občas stane, že podpora aktualizací pro doplňkový modul skončí a tak se musí hledat jiné řešení. Proto například my u nás ve studiu se snažíme při vývoji webových stránek vše programovat na míru a pluginy nepoužívat.

Dalším důvodem proč je aktualizace náročná je ten důvod, že co web, to jiné řešení a použití pluginů. To je pro nás typický scénář u webů, které jsme nerealizovali, ale klient má u nás objednanou správu webu.

Třetím důvodem proč jsou aktualizace náročné je fakt, že o aktualizacích vás nikdy vývojáři pluginů neinformují dopředu. Tudíž je pro správce časově náročné pravidelné aktualizace uhlídat. Jediným opakem je WordPress. Vývojařský tým vždy dopředu informuje v jaký den vyjde nová aktualizace.

Jak bezpečně aktualizovat webové stránky

Najmutí správce

Nejlepším řešením při správě webových stránek postavených na redakčním systému WordPress je najmutí správce, který se o web pravidelně postará. Díky němu se můžete věnovat svému byznysu a aktualizace nechat na něm. Takový správce provádí aktualizaci jednou týdně nebo měsíčně.

Naše studio Fresh Mill správu WordPress webů zajišťuje přes 7 let. Za tu dobu jsme získali mnoho zkušeností, jak tyto aktualizace zvládat a v současné době se staráme o více než 60 webů. Pokud si nás chcete najmout pro správu vašich webových stránek, neváhejte nás kontakovat skrze webový formulář zde nebo na e-mail info@freshmill.cz, kde vám do 24 hodin odpovíme a nejdeme společné řešení.




Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.