WordPress 5.7. Velká aktualizace jádra, která přináší spousty novinek. Již k dispozici


WordPress je nejoblíbenější redakční systém na světě. Je to jeden z nejpoužívanějších CMS, protože každý třetí web funguje pomocí WordPress. V průběhu let se WordPress změnil a představil nové funkce.

Aktuální číslo jádra WordPress 5.7 je již k dispozici. Aktualizace vyšla podle plánu a to dne 9. března. Kódové označení WordPressu je Esperanza, což je americká jazzová zpěvačka a skladatelka Esperanza Spalding.

S každou verzí nového jádra redakčního systému WordPress přichází nějaké vylepšení. V této verzi je toho požehnaně tolik, že nevíme kde začít. Nová verze vylepšuje celkovou editaci a umožňuje vývojářům vytvářet pokročile bloky v editoru Gutenberg. Kromě samotného editoru přináší nové aktualizace, spousty nový funkcí včetně načtení iframe, opravy mnoha chyb a celkové vylepšení bezpečnosti systému. Pokud vás zajímá celý cyklus vývoje, tak mrkněte zde.

Aktualizace WordPress 5.7 také přišla s novou velkou změnou a to, že vlastníci mohou provádět změny svého obsahu bez nutnosti psát vlastní kód. Například mohou nastavit blok tak, aby vyplnil celé okno prohlížeče, nastavit vertikální horizontální rozložení pro blok tlačítek nebo změnit velikost sociálních ikon.

Převod z HTTP na HTTPS

Až doposud WordPress vůbec neměl chytře vyřešený převod webu z HTTP na HTTPS. Novinkou v této verzi je rychlé přepínaní mezi weby v nástroji Stav webu. Pokud je k dispozici možnost přejít na zabezpečený protokol, zobrazí se tlačítko s migrací. Pokud HTTPS není podporování, WordPress zobrazí varovnou zprávu.

Editor Gutenberg

Verte 9.3 – 9.9 pluginu Gutenberg přináší v této aktualizací stovky vylepšení a oprav, díky kterým je práce v editoru bloků efektivnější a příjemnější. Jednou z velkých vylepšení editoru je přetahování jednotlivých bloků přímo do oblasti příspěvku, což urychluje vytváření obsahu stránek.

Mezi další novinky vylepšení patří například:

  • Velikost písmen na vícero místech.
  • Změna velikosti sociálních ikon.
  • Blok tlačítek lze nyní zarovnat vertikálně, ale i horizontálně.
  • Bloky lze nyní zarovnat na plný výřez obsahu.

Barevní paleta

Kromě vylepšení editoru, WordPress 5.7 zavádí novou paletu barev pro správce, která zahrnuje 56 odstín§ barev. Jednou z výhod je, že všechny odstíny splňují požadavky na doporučený kontrastní poměr WCAG 2.0 AA vůči bílé a černé barvě.

wordpress admin 1024x557 1

API pro roboty

Vývojaře může také zajímat nové rozhraní API pro roboty založené na filtrech, kterou jsou součástí nové verze 5.7. Nové rozhraní API umožňuje zahrnout do metaznačky robots direktivy filtrů a rozhraní API standardně obsahuje max-image-preview: large. To znamená, že vyhledávače mohou zobrazovat větší náhledy obrázků, což může zvýšit provoz (pokud web není označen jako neveřejný).

Lazy load iframe

S novou aktualizací WordPressu 5.7 přichází nová nativní podpora pro líné načítání iframe, která navazuje na WordPress 5.5., ve které byla přidána podpora pro líné načítání obrázků. Ve výchozím nastavení přidá WordPress atribut do značek iframe, pokud je zadaná, jak šířka, tak výška -> loading="lazy

Pokud vás zajímá, co je nového v redakčním systému WordPress 5.7, můžete se podívat do polního průvodce, kde naleznete veškeré technické podrobnosti o nové verzi. Tato nová aktualizace je výsledkem práce 481 doprovolníků, který pracovali na 250 tis. příspěvcích na Tracu.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.