Jak zakázat Gutenberg ve Widgetech na WordPressu?


S příchodem nových verzí WordPressu přichází řada vylepšení. Ovšem někdy se stane, že vylepšení má trochu jiný účinek nebo jednoduše šablona na to není připravená. To se stalo i aktualizace s Widgety, kde klasické bloky již nenajdete, protože je nově nahradil editor Gutenberg. Nám se toto vylepšení ale zamlouvá, je intuitivní a umí toho více než to staré.

Tento článek jsme sepsali pro všechny, kterým se toto řešení nezamlouvá a ráda by vše vrátila do původních kolejí. Myslíme si, že se vám tento návod bude docela hodit. Jdeme na to!

Pokud vám z nějakého důvodu to, co vidíte nahoře v obrázku nefunguje, špatně se načítá nebo naopak načítá, ale zobrazuje prapodivně, tak bude lepší přejít na starší verzi. Přejít na ní můžete několika způsoby.

1. Pomocí funkce

Stačí vložit do functions.php vašeho motivu vložit tento kód a tím dáte Gutenbergu sbohem.

// Zakazte editor bloku ve Widgetech
add_filter( 'gutenberg_use_widgets_block_editor', '__return_false', 100 );

// 

Zakazte editor bloku. 
add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );

2. Pomocí háčku use_widgets_block_editor filter hook

Pokud zavoláte tento háček, tak WordPressu řeknete, aby na celém webu všude zakázal editor Gutenberg. Stačí když přidáte následující jednořádkový kód a je po starostech.

add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );

3. Použit plugin Klasické widgety

Třetí možností je využít plugin Klasické widgety, který je vyvinutý přímo přispěvateli WordPressu. Je to šikovný plugin, ale za nás raději zvolte to horní řešení. Podpora tohoto pluginu bude i během letošního roku, pak patrně skončí, protože mít klasický editor nelze mít donekonečna.

4. Použít plugin Disable Gutenberg

Čtvrtou a poslední možností je deaktiovat Gutenberg na celém webu a to pomocí pluginu Disable Gutenberg. Ještě existuje jeden, který to umí a ten se jmenuje Klasický editor, ale my doporučujeme tento. Plugin stačí jen vyhledat ve WordPress repozitáři, nainstalovat a pak v Nastavení zaškrtnout Zakázat Gutenberg. Tím je hotovo.

Doufáme, že se vám náš článek líbil a pokud hledáte tvůrce webových stránek nebo programátora pro váš WordPress web, neváhejte nás kontaktovat na info@freshmill.cz nebo si prohlédnout naše reference.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.