Příchod verze WordPress 5.9 je na spadnutí a co od něj můžeme čekat?


Již brzy 25. ledna 2022 dorazí nová aktualizace WordPress 5.9, která ale měla přijít mnohem dříve a to minulý rok v prosinci. WordPress tehdy oznámil, že vydání třetí verze pro rok 2021 bude odloženo na rok 2022. Projekt totiž výrazně zaostal. Ještě před 14ti dny vývojáři hlásili, že se termín 25. ledna nedá stihnout. Ovšem nyní se situace změnila a vypadá to, že je nová verze již připravena.

Popravdě jsme již trochu netrpělivý, protože v této verzi se čeká spousty změn a zejména posunutí editoru Gutenberg na vyšší úroveň přizpůsobení. V tomto článku se budeme zabývat otázkami týkající se vydání WordPressu a jaká vylepšení na nás čekají.

Co se stalo?

To, že nová verze redakčního systému WordPress byla odložena způsobilo velké množství změn, které se v nové verzi objeví. Bylo toho na vývojový tým příliš. Naše studio již mělo možnost si beta verzi prohlédnout a změn je nepřeberně mnoho. My vám nebudeme popisovat všechny změny, ale pouze ty ze kterých jsme mile překvapení a které opět posunou editaci webových stránek vpřed.

Nové bloky pro celý web

Novinkou ve verzi WordPress 5.9 je 10 nových bloků v editoru Gutenberg, které zásadně změní možnosti tohoto vizuálního editoru. Mezi představené možnosti patří:

 • Hlavička webu (navigace)
 • Záhlaví
 • Zápatí
 • Autor příspěvku
 • další příspěvek
 • Předchozí příspěvek
 • Možnosti přidat komentář
 • Archiv
 • Časy
 • šablonovité části webu

Intuitivnější přetahování bloků

Další velkou novinku ze které jsme asi nejvíce nadšení je vylepšení editace bloků, která je nyní mnohem přehlednější a i pro méně zdatné uživatele snadnější. Aktuálně přesunout jednotlivé bloky dělá určitým uživatelům problémy.

editor bloku
zdroj: wpbeginner

A jaké jsou další změny?

 • Nová verze představí inteligentní přepínač jazyků. Pokud máte na svém webu nainstalováno více jazyků, uživatelé si nyní budou moci zvolit preferovaný jazyk při přihlášení do redakčního systému.
 • Jádro WordPressu nyní bude podporovat PHPUnit 8.x prostřednictvím knihovny PHPUnit Polyfills.
 • Weby WordPress budou rychlejší a v něktewrých případech až o 30%. Důvodem zlepšení výkonu je oprava regrese líného načítání (lazy load), které aktuálně nepracuje tak jak má a kvůli tomu je například načítání obrázků pomalejší. Je fajn slyšet, že po tolika stížnostech se tomu WordPress začal věnovat a problém vyřeší s novou verzí, ač kdyby to přišlo dříve s nějakou opravnou, tak bychom se vůbec nezlobili.
 • Díky novému rozhraní API bude k dispozici vylepšená funkce zamykání bloku v editoru Gutenberg. Zamykání šablony v editoru funguje již několik let, ale ne na úrovni bloků. To je nyní s novým a vylpšeným rozhraním snadnější.

Měli bychom nainstalovat WordPress 5.9 ihned po jeho vydání?

Rozhodně NE!! Obecně doporučujeme, pokud si aktualizace řešíte sami počkat několik dní až týdnů než bude nová verze odzkoušena. Nejlepší čas pro aktualizaci na novou verzi je až po opravných doplňkových aktualizacích.

Věřte nebo ne, ale všechny pluginy, které máte na svém webu nebudou tak rychle reagovat na změny nové verze WordPress 5.9. Zejména u těch, které jsou zdarma a podporu zajišťuje pouze vývojař na volné noze žijící z darů. Před aktualizací byste měli zkontrolovat zda jsou všechny pluginy na webu kompatibilní s novou verzí a až si budete na 100% jistí, tak pak teprve proveďte aktualizaci.

Aktualizaci webových stránek byste rozhodně nikdy neměli provádět bez zálohy webových stránek. Na druhou stranu nedoporučujeme s aktualizací na novou verzi otálet. Weby se mění a bezpečnost také. Každá nová aktualizace dělá weby bezpečnější.

Pokud si s aktualizacemi webových stránek nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat. Naše studio Fresh Mill nabízím správu WordPress webových stránek. Na redakční systém WordPress se specializujeme již přes 10 let a jsme schopní najít řešení pro jakýkoliv web.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.