JavaScript vs jQuery. Co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?


Již jsem to zažil nesčetněkrát a popravdě vůbec nevím jak si to vývojaři mohou mezi sebou plést. Chápu, že pro laika je tohle složitější, ale nechápu, když mi začínající programátor řekne, že JQuery lze psát samostatně. Abych to dlouho nenatahoval tak vám v tomto článku vysvětlíme základní rozdíly, co je to JavaScript, co je to JQuery a jestli má cenu se jQuery učit.

JavaScript je nezávislý jazyk, který může fungovat samostnatně. JQuery je framework, který vám umožní psát JavaScript rychleji. Nejsou to programovací jazyky, oba dva jsou JavaScript. JQuery byl optimalizován tak, aby nabídl menší počet řádků kódů.

Co je to JavaScript

Pozor na to, ale JavaScript (JS) není Java. S Javou nemá nic společného, takže na tohle opravdu bacha. JS je dynamický programovací, scriptovací jazyk. Funguje ve všech moderních prohlížečích a je považován za jazyk, který byl u zrodu webových stránek.

JavaScript se nejčastěji používá, aby web nepůsobil nudně, ale byl dynamický. To znamená, že JS využijeme, když chceme nějaké pěkné animace, přechody a různé doplňky.

Co je to jQuery

JQuery je knihovna JavaScriptu a nelze ji psát samostatně. Zjednodušuje psaní JavaScriptu a umožňuje tak rychlý vývoj webových stránek. Není to programovací jazyk, ale multiplatformní knihovna Javascriptu. Kromě této knihovny jich na JavaScriptu existuje ještě několik, například MooTools, Knockout a dokonce i Angular, který používá TypeScript, ale jQuery je z nich nejpopulárnější.

Nyní si možná říkáte čím si to zasloužila? V té době nabídla něco, co nikdo jiný. Díky jQuery můžeme napsat funkci o pár kódech, zatímco pokud bychom ji psali pouze v Javascriptu, bylo by řádků mnohem více.

Uvedeme si menší příklad, pokud bychom chtěli vybrat všechny prvky na webu, které mají class zkouska.

document.getElementsByClassName("zkouska");   

A nyní ten stejný řádek kódu napsaný v jQuery.

$('zkouska')  

Pokud na svých webových stránkách chcete využít knihovnu jQuery, musíte zahrnout do záhlaví webových stránek tento řádek kódu.

<script src="https://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-3.2.1.min.js"></script > 

Mám cenu se jQuery učit?

Dle našeho názoru byste nějaké základy měli rozhodně mít, protože jQuery hraje v JavaScriptu významnou roli, ale při vývoji nových projektů by se používat nemělo, protože nové projekty cílí na moderní prohlížeče. To, že jQuery v popularitě upadl se dalo čekat. Není tak úhledný jako nástup nových frontendů Vue či React. Každopádně stále není mrtvý, pořád se najdou miliony uživatelů, kteří tuto knihovnu JavaScriptu používají.

Před několika lety bylo velmi populární, zrodilo se totiž ve světe, kde JavaScript byl o ničem. To až knihovna jQuery ho proslavila. Bylo to něco co se nám uživatelsky moc líbilo, bylo to přívětivé a umožňovalo to vytvořit jednoduché JavaScriptové animace. Knihovna také pomohla zjednodušit práci s AJAX.

Závěrem lze říci, že dnešní doba je jiná a popularita jQuery klesá. Každopádně ano, jQuery se naučte. Stále ho budete potřebovat.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.