K dispozici je nová verze WordPress 6.5 „Regina“


Lleva la nueva version de WordPress 6.5 apodada Regina

2. dubna 2024 vyšla nová verze redakčního systému WordPress. Jmenuje se Regina inspirované populární jazzovou umělkyní Reginou Carterovou. Nový WordPress přináší celou řadu vylepšení.

Vydání této nové aktualizace se zpozdilo o necelý týden a důvodem bylo zpoždění, které se týkalo změn v začlenění písmen na wp-content/upload/fonts. Nová verze WordPress 6.5 přichází s mnoha opravami chyb, které byly zjištěny pomocí funkce Font Library v nadcházejícím vydání Gutenberg 18.0.0.

Novinkou WP 6.5 je zejména zlepšení uživatelského rozhraní, ale také mnoho nových funkcí pro vývojaře. Já za sebe mohu novou verzi jedině chválit. Ano, je pravda, že některé věci mi vadí, ale je to spíše zvyk. Mezi nové funkce, které byste určitě neměli přehlížet patří:

 • Vylepšený editor Gutenberg
 • Nová knihovna písmen
 • Vlastní bloky a pole
 • Interactive API
 • Aktualizace editoru webu
 • Zobrazování dat v editoru webu
 • Chytrá správa pluginů s dalšími pluginy
 • Aktualizace spojené s výkonem
 • Vylepšená dostupnost
 • Podpora formátu AVIF
 • Aktualizace HTML, API
 • Aktualizace Block Hooks

Tohle je jen krátký výčet změn, které nová verze jádra WordPress 6.5 nabízí. Mně osobně se hrozně líbí podpora AVIF. V současné době tento formát nabírá na síle a to, že WordPress konečně formát podporuje je obrovská výhoda. Většina českých hostingů a i zahraničních tento formát podporuje, takže by po této stránce problém být neměl, ale může se objevit.

Knihovna písmen ve WordPress 6.5

Funkce, která byla původně plánovaná ve WordPress 6.4 nyní slaví svou velkou premiéru. Tato novinka přináší řadu velkých změn a pořádnou revoluci. Díky knihovně je instalace, aktivace i odebírání písmen pohodlný úkol. Především globální integrace písmen do systém WP zajišťuje přehledné zobrazení všech písmen.

Aktualizace spojené s výkonem

Ve WordPressu 6.5 je k dispozici více než 110 aktualizací souvisejících s výkonem. Například editor příspěvků a editor stránek se načítá rychleji než editor příspěvků a editor stránek ve WP verzi 6.4. Uživatelé tak mohou zažít ten krásný pocit rychlosti a zpracování všech vstupů na editace příspěvků nebo stránek.

Interactive API

Interactivity API je upgradovaná verze funkce lightbox pro obrázky editoru Gutenberg. Vývojaři si tak mohou více hrát a používat interaktivní funkce v rámci bloků. Kromě toho lze pracovat s obsahem v reálném čase a zlepšit výsledky načítání webu.

Klasické motivy

Nová verze pomáhá tvůrcům webových stránek přidávat nové možnosti návrhů do klasických motivů, aiž by spoléhali na theme.json

Co říct závěrem

Závěrem lze říct, že nová verze je opět velký posun vpřed. Kromě nových vylepšení přichází z celou řadou bezpečnostních prvků. Proto je velmi důležité web aktualizovat. V rámci správy webových stránek WordPress kterou našim klientům nabízíme jsou všechny weby plně aktualizované. Pokud správce nemáte nebo nevíte jak svůj web aktualizovat na novou verzi redakčního systému WordPress, kontaktujte nás. Aktualizace není o pouhém stisknutí tlačítka. Je to komplexní úkol, který zahrnuje aktualizace modulů, zálohy souborů, databáze a mnoho dalšího. Proto pokud si nejste zcela jistí svým webem, kontaktujte nás pomocí IT technika nebo se mrkněte na ceník správy webových stránek.

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 1

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 1 se skládá z 20+ oprav chyb WordPress Core . 

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 2

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 2 se skládá z 20+ oprav chyb WordPress Core .

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 3

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 3 se skládá z 10+ oprav chyb WordPress Core .

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 4

WordPress 6.5 Release Candidate (RC) 4 se skládá ze 6 oprav chyb WordPress Core .

Správa WordPress webových stránek

Zbavte se starostí se správou WordPress webu – my se o to postaráme za vás! S našimi odbornými službami bude váš web vždy funkční a aktuální.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.