Časté chyby v zabezpečení systému WordPress


Redakční systém WordPress získává rok od roku na popularitě a tím se stává čím dál více cílem hackerů. Důvodem je, že někteří nevynaloží takové úsilí jako při vývoji na zabezpečení systému. Přitom existuje několik tipů, jak útokům předejít a tím se vyhnout problémům. Například web vám může přestat fungovat nebo se mohou smazat data.

V tomto příspěvku se podíváme na běžné chyby v zabezpečení webových stránek WordPress a zjistíme, co udělat, abychom minimalizovali zranitelnost.

Chyba č. 1: Špatný výběr šablony

Tou největší chybou je špatný výběr šablony. Nikdy bychom nedoporučovali postavit web na free šablonách nebo těch cracklých. Nejenže jsou špatně nakódované, ale také mohou značně zpomalit web nebo mít v sobě škodlivý software. V tomto případě je nejlepší volbou postavit web buď na kvalitní premium šabloně nebo si nejlépe zaplatit vývoj na míru.

Pokud stavíme web na premium šabloně, měla by se vybrat taková, která je na trhu několik let, má pravidelné aktualizace, aktivní podporu a má i vysoký rating spolu s vysokým počtem stažení. Obvykle jsou nejlepší šablony ty, které nejsou postavené na dalších pluginech.

Chyba č. 2: Neaktulizace WordPress

Druhou největší chybou je neaktualizace redakčního systému WordPress. Komunita WordPress spolu komunikuje, pravidelně upozorňuje na bezpečnostní problémy a tým WP pravidelně jádro opravuje a aktualizuje. Spolu s tím při vydání nových verzí jsou k dispozici nové funkce. Pokud WordPress nebudeme aktualizovat, vystavujeme web zranitelnosti.

Doplňkové opravné aktualizace se obvykle provádí automaticky, ale ty hlavní ne a je jenom na nás jestli jej spustíme. Aktualizace WordPressu je jednoduchý proces, který vyžaduje pouze kliknutí na tlačítko aktualizovat. Ovšem může se stát, že při aktualizaci dojde k problémům. Proto ještě než web zaktualizujete, udělejte si zálohu webu.

Chyba č. 3: Nekvalitní pluginy nebo příliš mnoho pluginů

S popularitou redakčního systému WordPress, roste i vývoj velkého množství pluginů, které dokáží rychle rozšířit web o nové funkce. Čím více pluginů máte, tím hůř pro vás. Nejenže dokáží zpomalit web, ale představují velké bezpečnostní riziko. Proto pokud existují způsoby, jak něco udělat bez použití pluginu, použijte tu druhou možnost.

Velkým problémem při zabezpečení webu je použití velkého množství bezpečnostních pluginů. Nejenže to ztrácí smysl, ale dochází tím ke vzájemným konfliktům, web se zpomaluje a přestává fungovat zabezpečení celého webu.

Při použití velkého množství pluginů se můžete setkat s anomálií známou pod zkratkou WSOD (White screen of death), což znamená bílá obrazovka smrti. Jestli jste se s ní ještě nesetkali, měli jste štěstí. Pokud ano, asi víte že je to pocit jako kdyby se vám zhroutil celý svět. Přesně s tímto se můžete setkat, pokud budete do svého webu instalovat velké množství pluginů.

Chyba č. 4: Neodstraňování nepoužitých šablon a pluginů

Chyba, kterou vidíme při převzetí webu do naší správy poměrně často. Jestliže máte pluginy pro které nemáte žádné využití, nestačí je jenom deaktivovat, ale měli byste je z webu i odstranit. Díky odstranění pluginu z webu snížíte riziko nakažení mallwarem, který dokáže ve vašem webu napáchat docela velké škody a dokonce smazat celý obsah webu. To samé platí i pro neaktivní šablony. Pokud máte nějaké šablony, které nepoužíváte, tak je smažte a nechte si pouze aktivní a výchozí šablonu WordPress například TwentyTwenty.

Chyba č. 5: Neudržování pravidelných záloh webových stránek

Dělat zálohu webových stránek je základ, protože v případě bílé smrti, napadení webu mallwarem nebo smazání obsahu celého webu je velká pravděpodobnost, že web už do původní podoby nikdy nedáte. Teď si jistě říkáte „můj hosting dělá pravidelné zálohy, tak proč si ho zálohovat zvlášť“. Proč? V případě napadení jsou obvykle napadené i zálohy.

Pravidelné zálohy byste měli dělat nejlépe jednou nebo dvakrát měsíčně. Také je dobré provádět zálohu těsně před tím než budete instalovat či aktualizovat nový plugin a to samé platí při aktualizaci jádra WordPressu.

U zálohy nestačí provádět pouze zálohy databáze, ale celého webu. To může být pro laika náročné a proto je dobré oslovit odborníka. Například naše studio se pravidelnou správou webu zabývá.

Závěr

Zabezpečení webových stránek není o jednom nastavení, ale o pravidelné údržbě, pravidelných aktualizacích, ověřených pluginech a dobrém kódu. Pokud se o něj nebudete starat, brzy přijde den, kdy vás web nemile překvapí a mnohdy je oprava mnohem náročnější než pravidelná správa webu.

Pokud hledáte správce webových stránek pro svůj web, oslovte naše studio. Máme bohaté zkušenosti s vývojem webů na WordPressu a připravené roční balíčky. Cena začíná už od 3 240 Kč/rok a pro stálé klienty máme slevu.




Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.