K dispozici je nová verze WordPress 5.5


Dlouho očekávaná aktualizace s označením WordPress 5.5 je venku. Dostala název Eckstine. Je to velká aktualizace a změn je opravdu mnoho. Má více než 450 vylepšení a opravuje několik desítek chyb a to nejen bezpečnostních. S novou verzí se ale objevují informace, že některé starší šablony přestaly fungovat. Důvodem je, že nová aktualizace ukončila podporu pro Jquery Migrate. O tomto problému a jak ho vyřešit se blíže rozepíšeme v dalším článku na našem blogu. Tady si představíme novinky této aktualizace.

Automatické aktualizace motivu a pluginu

Funkce, které jsme si všimli téměř okamžitě. WordPress totiž nově zavádí funkci, která automaticky aktualizuje všechny šablony a nahrané pluginy. Je to skvělý pokrok dopředu, protože takto bude web bezpečnější před útokem hackerů a je vhodná pro menší webové stránky se základními pluginy. Právě přes bezpečnostní díru v pluginech může hacker dostat web pod svojí kontrolu a nahrát mallware.

Automatická aktualizace je ve výchozím nastavení vypnuta a rozhodně není vhodná pro jakýkoliv plugin. Při automatické aktualizaci se může stát, že web přestane fungovat. Proto doporučujeme u některých pluginů aktualizaci provést manuálně.

Blokuje nepoctivé pluginy

WordPress má novou funkci, která rozpozná nepoctivé pluginy. Nepoctivý plugin je v podstatě škodlivý plugin, který by mohl převzít kontrolu na webem.

WordPress při instalaci plugin zkontroluje, rozpozná zda se jedná o škodlivý plugin či ne a případně jej zablokuje. Pokud takový plugin už na webu máte, tak nová verze ho označí a zablokuje aktualizace.

Tato funkce dělá WordPress bezpečnější a postupem času se bude ještě více zdokonalovat. Je jen velká škoda, že toto vylepšení nedostalo větší prostor v těch 450 vylepšení.

Lazy Load

Lazy load je vylepšení, které zrychlí načítání webových stránek. Je to funkce, která načte obsah ve chvíli, kdy jej návštěvník potřebuje vidět. Dokáže ušetřit data a rychleji vykreslit obsah webu. Nově má tuto funkci i WordPress. Prohlížeč tak již nemusí čekat než se načte/stáhne obsah jako fotky, videa, texty, ikonky apod.

Sbohem staré prohlížeče

Nová aktualizace přestala podporovat Internet Explorer 6 – 9. IE nemáme rádi, ale stále se najdou návštěvníci našeho webu, kteří jej používají. My se ptáme proč? Jsou to staré, děravé prohlížeče.

Výhodou, že WP přestal podporovat IE je odstranění zbytečných stylů. Tím je jádro lehčí a web rychlejší.

Změna grafiky editoru Gutenberg

Gutenberg je součástí WordPressu skoro dva roky. S novou aktualizací přišla nová grafika a pár nových funkcí. Například při psaní blogu funkce náhled. Nově si můžete rozepsaný příspěvek zobrazit kromě desktopu na tabletu nebo mobilu. Další novinkou jsou nové ikonky jednotlivých elementů.

Site maps / mapa stránek

Site maps je mapa webových stránek, která pomáhá robotům vyhledávačů vyznat se na webových stránkách. Tato funkce je nově vestavěná, takže to znamená, že uživatelé nebudou muset použít plugin nebo pro ty pokročilejší si sitemap vytvořit pomocí kódu.

Ač je tato funkce do systému vestavěná, máme k němu výhrady.

Co říct závěrem? Nová aktualizace zahrnuje spousty nových funkcí a proto byste měli web, co nejdříve zaktualizovat. Web tak bude bezpečnější a rychlejší. Pokud chcete s aktualizací na nový WordPress pomoct nebo hledáte správce vašich webových stránek, kontaktujte nás. Rádi se postaráme o všechny záludnosti spojené s aktualizací systému.

Správa WordPress webových stránek

Zbavte se starostí se správou WordPress webu – my se o to postaráme za vás! S našimi odbornými službami bude váš web vždy funkční a aktuální.
Zaujali jsme vás? Začněme ještě dnes

Jsme digitální studio, které navrhuje a tvoří webové stránky na míru. Naším zaměřením je váš úspěch na internetu. Jsme zkušení odborníci a pro své klienty se snažíme vytvořit kvalitní projekty.